Jednym z oferowanych przez NLP narzędzi do lepszego porozumiewania się
z innymi ludźmi jest stosowanie tzw. dopasowania. Polega ono na tym, że dopasowujemy nasze zachowanie do zachowania drugiej osoby. W podrywaniu kobiet jest to istotny czynnik szczególnie w budowaniu raportu.
Dopasowanie to może dotyczyć takich elementów jak:
Znaczenie komunikacji
Zgodnie z badania przeprowadzonymi w wielu krajach w komunikacji
znaczenie mają:
Jak widać słowa stanowią zaledwie 7 proc. całego komunikatu. To
dlatego dopasowania głosem i ciałem mogą być bardzo skuteczne.
Wielu mężczyzn, którzy zaczynają dopiero przygodę z podrywaniem kobiet, myśli, że ważne jest to co się powie do kobiety. Jak widać z powyższych badań nie są ważne dobre teksty na podryw, ale ton głosu i wasze zachowanie
Wyobraźmy sobie następującą sytuację. Rozmawiają dwie osoby, z
Których jedna mówi bardzo szybko, z kolei druga osoba mówi powoli, dokładnie zastanawiając się nad każdym słowem. Zapewne domyślasz się, że tym dwóm osobom nie będzie łatwo porozumieć się ze sobą.
Ćwiczenie 1
Przejrzyj listę swoich znajomych i zastanów się, którzy z nich mają różny od Ciebie sposób mówienia mówią szybciej, wolniej, ciszej, głośniej, spokojniej, z większą energią.
Dopasowanie głosem polega na tym, aby zacząć mówić w podobny sposób
jak Twój odbiorca.
Tu jednak bardzo ważna uwaga odnosząca się do wszelkich form dopasowania: Dopasowanie nie powinno polegać na 100 procentowym małpowaniu zachowania drugiej osoby.
Taki sposób dopasowania ze względu na to, że jest sztuczny, jest przeważnie od razu dostrzegany przez drugą osobę i zamiast poprawić komunikację, jeszcze ją utrudni, gdyż druga osoba zacznie zastanawiać się, co my robimy.
Dlatego zamiast tego starajmy się dopasować w pewnym stopniu, najlepiej takim, który dla nas jest naturalny. A zatem jeśli rozmawiamy z osobą, która jąka się, to nie zaczynajmy się jąkać. Jeśli natomiast rozmawiamy z osobą, która mówi głośno to i my może zacząć tak mówić, chyba, że nasze warunki głosowe powodują (np. mamy
chrypkę), że będzie to brzmieć nienaturalnie.
Ćwiczenie 2
Poczynając od teraz w kontaktach z innymi ludźmi staraj się dostrzegać w jaki sposób oni do Ciebie mówią. Zacznij też zwracać uwagę na to, jak mówią osoby występujące w telewizji i w radiu.
Dopasowanie głosem może polegać na dopasowaniu:
Ćwiczenia 3
Zastanów się jaki jest Twój typowy sposób mówienia. Jak szybko mówisz,jak głośno, z jakimi emocjami. Następnie poćwicz na głos inne sposoby mówienia wykorzystując różne elementy dopasowania głosem. Zwróć uwagę, które z nich sprawiają Ci łatwość (są naturalne), a w których czujesz się mniej pewnie (są bardziej sztuczne).
Kolejnym sposobem dopasowania się jest dopasowanie się poprzez treść komunikatu. Jedną z form takiego dopasowania się jest wykorzystywanie metaprogramów. Czyli po zidentyfikowaniu metaprogramów danej osoby dopasowujemy się do niej poprzez przekazywanie jej treści w formie dopasowanej do jej filtrów.
Następnym sposobem dopasowania się jest wykorzystanie tzw. dominującego systemu reprezentacji, jaki posiada dana osoba. Ponieważ jednak tym systemem zajmiemy się później, więc wtedy wrócimy do tego tematu.
Teraz za to zajmiemy się wykorzystaniem charakterystycznych dla danej osoby słów. Być może zwróciłeś uwagę na to, że wiele osób podczas rozmów wypowiada specyficzne dla siebie słowa. Słowa te często nic nie wnoszą do rozmowy, jednak dla danej osoby są czymś naturalnym. Są to tzw. słowa klucze, które możemy wykorzystywać w podrywaniu kobiet. Dzięki temu kobieta wie że ją słuchamy.
Ćwiczenie 1
Przejrzyj listę swoich znajomych i zastanów się, czy ktoś z nich posiada takie charakterystyczne dla niego słowa i zwroty. Zanotuj je.
Do osób posiadających takie słowa i zwroty możemy zacząć dopasowywać
się poprzez używanie samemu tych zwrotów w rozmowie z nimi.
Jeszcze inny sposób na dopasowanie treścią może być związany ze sposobem budowania zdań przez naszych rozmówców. Są osoby, które mówią zdania krótkie, są i osoby, które mówią zdania długie, wielokrotnie złożone.
Nie wiem czy zauważyłeś, że często to, od jakich emocji zaczynamy rozmowę z
kimś, powoduje, że to takie emocje rządzą potem rozmową. Tak więc jeżeli rozpoczynamy rozmowę w sposób radosny, to najprawdopodobniej cała rozmowa będzie tak przebiegać.
Emocje jakie mogą pojawiać się podczas rozmowy możemy umownie
podzielić na:
Ćwiczenie 1
Przypomnij sobie kontakty z kobietami z ostatniego miesiąca i jakie emocje rządziły poszczególnymi rozmowami? Z czego to wynikało? Kto nadawał ton określonym emocjom podczas rozmowy?
Najczęściej emocje negatywne pojawiają się w kontaktach z osobami, których nie lubimy lub w sytuacjach dla nas nieprzyjemnych. Emocje neutralne towarzyszom najczęściej kontaktom z przypadkowymi osobami (np. sprzedawczynią w sklepie, taksówkarzem). Z kolei emocje pozytywne towarzyszom sytuacjom, gdy spotykamy się z osobami, które lubimy.
Zanim zaczniemy dopasowywać się do emocji drugiej osoby, musimy je najpierw zidentyfikować, dlatego warto wyczulić się na obserwowanie, w jakich emocjach jest nasz rozmówca na początku rozmowy. Może się jednak okazać, że nie za bardzo mamy ochotę wchodzić w podobne emocje, szczególnie gdy są one negatywne.
Ćwiczenie 2
Zacznij zwracać uwagę na to, jak ludzie dopasowują się do siebie podczas rozmów poprzez emocje. Jeżeli jesteś w klubie obserwuj jakie emocje towarzyszą kobiecie i mężczyźnie w rozmowie.
Weźmy taki oto przykład. Siedzimy w przychodni i chcemy nawiązać dobry kontakt z innymi pacjentami. O czym tacy pacjenci najczęściej rozmawiają? Oczywiście o swoich chorobach, o tym jak jest im ciężko i o kiepskiej sytuacji służby zdrowia. Może się okazać, że jeśli zdecydujemy dopasować się do nich, to zaczniemy się razem z nimi tak dołować, że znacznie więcej stracimy (poprzez wpadnięcie w kiepski
nastrój), niż zyskamy dzięki dopasowaniu się. Dlatego w niektórych sytuacjach może okazać się, że będziemy woleli nie dopasowywać się emocjami do drugiej strony. Ewentualnie w takich sytuacjach możemy dopasować się tylko na pewien czas po to, aby następnie doprowadzić do tzw. prowadzenia, kiedy to druga osoba zacznie podążać za nami.
Ćwiczenie 3
Podczas rozmów z innymi osobami zacznij dopasowywać się do nich poprzez emocje i obserwuj jakie przyniesie to wyniki.
Kolejną formą dopasowania jest dopasowanie ciałem. Polega ono na przybraniu podobnej postawy/pozycji, co osoba, z którą rozmawiamy. Jeżeli np. nasz rozmówca siedzi ze skrzyżowanymi nogami, to my również możemy skrzyżować nogi.
W podrywaniu kobiet jest to bardzo częste stosowanie dopasowanie. NP.kiedy kobieta opowiadam nam coś zwraca swoje ciało w naszą stronę. Wtedy my robimy to samo w jej stronę.
Ćwiczenie 1
Zacznij obserwować innych ludzi podczas rozmów i zwracaj uwagę na to, jak się do siebie dopasowują. Okaże się, że w miarę zyskiwania wprawy w obserwacji, zaczniesz zauważać coraz więcej dopasowań ciałem między ludźmi.
Ważne jest jednak to, aby dopasowując się ciałem nie robić tego w sposób sztuczny. Jeśli przybraliśmy podobną postawę do naszego rozmówcy, ale źle czujemy się w tej postawie, to zamiast zajmować się rozmową, będziemy skupiać się na niewygodnej pozycji. Dlatego w takiej sytuacji radzę wycofać się z takiej pozycji i skorzystać z mniejszych form dopasowania.
Ćwiczenie 2
Zacznij dopasowywać się ciałem do swoich rozmówców i poczuj, w jakich pozycjach czujesz się dobrze, a jakie są dla Ciebie trudne do utrzymania.
Dzięki temu ćwiczeniu będziesz w stanie w przyszłości z góry ocenić czy jesteś w stanie dopasować się do pozycji innej osoby w sposób komfortowy dla Ciebie, czy nie.
Gdy zbyt gwałtownie próbujemy dopasować się ciałem do drugiej osoby, to ona najczęściej to zauważa i uznaje nasze zachowanie jako coś dziwnego.
Ćwiczenie 3
Podczas rozmów na siedząco zwracaj uwagę na położenie górnej części
ciała rozmówców i dopasuj się do ich położenia.
Kolejną prostą formą dopasowania, gdy siedzimy, jest ułożenie nóg:
Nogi możemy skrzyżować w ten sam sposób co rozmówca (czyli określona
noga jest zakładana na drugą nogę). Ale nawet założenie nóg na odwrót jest już pewną formą dopasowania.
Kolejnym sposobem dopasowania się do rozmówcy jest oddychanie w takim samym rytmie co on. Z moich własnych doświadczeń wynika, że jest to najtrudniejsza forma dopasowania. Jej trudność wynika chociażby z tego, że wcale nie jest tak łatwo dostrzec w jakim tempie oddycha druga osoba. Istnieją dwa podstawowe sposoby na obserwowanie tego:
1. Obserwowanie poruszania się (podnoszenia i opuszczania) barków.
2. Obserwowanie poruszania się klatki piersiowej.
Sposób drugi ma dwa spore minusy. Jeżeli druga osoba ma na sobie grube ubrania, to może nie być widać ruchów klatki piersiowej. Ponadto jest raczej niewskazane, aby mężczyźni obserwowali w ten sposób oddech kobiet, gdyż może to być przez nie odebrane jako gapienie się na biust, a wtedy o jakimkolwiek dopasowaniu można zapomnieć.
Ćwiczenie 1
Zacznij obserwować w jakim tempie oddychają osoby, z którymi rozmawiasz.
Jeśli już uda nam się dostrzec, w jakim tempie oddycha druga osoba, to możemy zacząć się do niej dopasowywać, zrównując nasze tempo oddechu z jej. I tutaj pojawia się kolejny problem. Gdy świadomie skupiamy się na kontrolowaniu swojego oddechu, to często utrudnia nam to możliwość myślenia o czymś innym (o rozmowie). Ponadto gdy po jakimś czasie przestaniemy świadomie kontrolować swój oddech, to nie mamy gwarancji, że nasza podświadomość zacznie sterować oddechem w tym samym tempie, co nasza świadomość.
Ćwiczenie 2
Zacznij dopasowywać się do innych przy pomocy oddechu i zobacz jak Ci to wychodzi.
Generalnie stosowanie dopasowania przez oddech zalecam jako narzędzie
dla zaawansowanych.