Pewność siebie, jak stać się pewnym siebie

„Moje spojrzenie na pewność siebie” –Okiem użytkownika Krzu44

Pewny siebie facet

Wyobraź sobie kogoś bardzo pewnego siebie. Może to być aktor, muzyk, sportowiec, kolega, sąsiad, może ktoś z rodziny. Spójrz oczami wyobraźni jak się zachowuje. Pewnie masz jakieś wspomnienia związane z tą osobą. Może jakieś sytuacje z życia, zachowania w filmie czy wywiadzie w TV. Widzisz jak bije pewność siebie z tej osoby. Nie boi się mówić tego co chce. Bez zastanowienia wyraża swoje zdanie. Nie martwi się tym co powiedzą inni bo wie, że ma prawo myśleć tak jak on chce a nie tak jak ktoś tego oczekuje.

Zobacz jego gesty, postawę, sposób poruszania się. Widzisz pewność w każdym jego ruchu. Żaden ruch nie jest przypadkowy, niepotrzebny. Gdy masz już w wyobraźni kompletny obraz takiej osoby. Wyobraź sobie, że wchodzisz w nią i patrzysz jej oczami. Jesteś teraz tą osobą. Teraz ty grasz w filmie, udzielasz wywiadu, rozmawiasz z kimś czy robisz cokolwiek innego. Poczuj wewnątrz siebie pewność. Poczuj, że jesteś kimś kim chcesz być, kimś wyjątkowym. Poczuj się naprawdę dobrze. Gdy to już się stanie to wróć do rzeczywistości i zapytaj sam siebie: Chcę tego?

Warto zastanowić się czym jest pewność siebie. Według mnie jest to stan, przekonanie czy jak inaczej można to nazwać, gdzie mamy świadomość nas samych. Jest to zaufanie jakim siebie obdarzamy. Są to nasze myśli, słowa, czyny, gesty. Pewność siebie to gotowość do pokonywania barier, przeciwności. Gotowość zdobywania tego czego chcemy. Jest to wysoka samoocena, która wylewa się na zewnątrz. Zgodnie z teorią, że to jak wyglądamy na zewnątrz jest odbiciem tego co myślimy wewnątrz. Na pewno jest czymś nad czym warto pracować. Ktoś kto ma porównanie jak być słabym i jak być silnym wewnętrznie zgodzi się ze mną, że gdy rośnie nasza pewność siebie to i polepsza się jakość naszego życia. Nagle przestajemy bać się tak zwykłych rzeczy jak rozmowa z ludźmi, stawianie się w sytuacjach, które wcześniej nas stresowały. Każdy moment gdy czujemy lekkie mrowienie w brzuchu, które kiedyś było silnym strachem teraz staje się wyzwaniem. Każde pokonane wyzwanie wraca do nas jako świetne samopoczucie i energia do dążenia jeszcze dalej, jeszcze wyżej. Nie da się pozbyć całkowicie strachu bo jak to mówią tylko wariaci się niczego nie boją. Jednak można dostrzec, że to już nie ten sam strach co był kiedyś. Pewność siebie to szansa na lepsze życie. Na lepszą pracę, studia, życie towarzyskie.

A czym dla ciebie jest pewność siebie? Zastanów się nad tym przez chwilę zanim zaczniesz dalej czytać.

Człowiek nie rodzi się pewny siebie. Gdy przychodzimy na świat jesteśmy czystą tablicą, na której przez całe życie są zapisywane dane według których funkcjonujemy w społeczeństwie. Od najmłodszych lat rodzice wpajają nam pewne wartości, później wartości wpajają nam w szkołach, na podwórkach. Chłoniemy wszystko jak gąbka. To właśnie nauka, wychowanie i doświadczenia życiowe sprawiają, że jesteśmy pewni siebie lub nie.

Nie bez powodu mówi się, że co cię nie zabije to cię wzmocni. Każda porażka czy trudna sytuacja życiowa, z która musimy sami sobie poradzić kształtuje charakter. Sport i trudne, ciężkie treningi kształtują charakter. Koledzy i podwórko kształtują charakter. Sytuacja w domu dobra czy zła też odbija się w nas. Wszystko co dzieje się w naszym życiu zostawia jakiś ślad. Jak zostaniemy zaprogramowani od dziecka tak postępujemy w dalszym życiu. Chyba, że świadomie lub nie, pewne przekonania przeprogramujemy. O ile na to jak zostaliśmy wychowani wpływu nie mieliśmy to teraz gdy życie trochę znamy i możemy myśleć samodzielnie warto wprowadzić pewne korekty.

Jak to zrobić?

Przede wszystkim musisz zrozumieć, że możesz robić to co chcesz a nie to co inni ci każą. Masz prawo mieć własne zdanie i je wyrażać.
Masz prawo żyć tak jak tobie odpowiada. To ty jesteś panem swojego życia. Nie sąsiad, koledzy czy ktokolwiek inny. Musisz nauczyć się być szczery z ludźmi. Nie każdemu twoja szczerość będzie odpowiadać. Niektórzy ludzie boją się szczerości i nie radzą sobie z nią. Inni natomiast docenią cię za to jaki jesteś. Musisz nauczyć się mówić to co myślisz. Bronić swojego stanowiska w dyskusji. Musisz też wiedzieć czego chcesz. Stawiać sobie cele i je zdobywać. Jak zdobędziesz to co postanowiłeś to nie osiadaj na laurach tylko stawiaj sobie następne. Rób rzeczy, których się bałeś, które wywoływały w tobie strach. Stawiaj czoła swoim lękom. Boisz się pająków to znajdź jakiegoś i weź go do reki. Boisz się rozmawiać z kobietami? To podchodź do kobiet i próbuj rozmawiać.

Masz lęk wysokości? Pokonaj go. Walcząc ze swoimi słabościami i wygrywając zobaczysz, że Twoja pewność siebie wzrośnie. Jest to długi proces. Nie osiągniesz tego z dnia na dzień a nawet w miesiąc. Jednak cały czas pracując nad sobą i starając się być coraz lepszym będziesz widział rezultaty. Niektórzy mogą bać się zmian. Bać się tego kim mogliby się stać albo nie mają tyle jaj aby próbować. Będą zasłaniać się tekstami, że nie chcą udawać kogoś kim nie są, czy jeśli inni nie zaakceptują ich takimi jacy są to nie są warci by ich znać. Musisz sam sobie odpowiedzieć czego chcesz. Tu nie chodzi o udawanie ale o nabranie przekonania o własnej wartości. Koniec z przemykaniem ulicami ze spuszczonymi uszami. Pora się wyprostować i iść przez życie z podniesioną głową. Choćby wiał wiatr, choćby rzucali kłody pod nogi to nie wolno zboczyć z obranej drogi. Poczuj się dobrze we własnej skórze. Gdy zaczniesz wierzyć w siebie i ta wiara będzie widoczna na zewnątrz to zobaczysz, że ludzie będą cię postrzegali inaczej. Przede wszystkim jednak odnajdziesz nowe możliwości we własnym życiu. Będziesz chciał dzielić się swoją przemianą z innymi aby też poczuli to samo co ty. Będziesz chciał krzyczeć, że czujesz się zajebiście. A gdy będziesz się budził będziesz wiedział, że każdy dzień to dla ciebie nowa szansa na coś ciekawego.

Chcesz tak się czuć?

Im wcześniej weźmiesz sprawy w swoje ręce tym mniej stracisz dni, miesięcy, lat będąc słabym. To o czym teraz pisze dostrzeżesz dopiero jak zobaczysz zmiany jakie w tobie zaszły. Patrząc w tył możesz przez chwilę poczuć żal do siebie, że zmarnowałeś trochę czasu. Im dłużej będziesz zwlekał ze zmianą swoich przekonań tym ten żal będzie silniejszy. Później zostawisz to co było w tyle i zaczniesz wreszcie żyć. Tak jak to sobie dziś wyobrażasz.

Kluczem do tego by zyskać pewność siebie będzie wytrwałość. Zapamiętaj to słowo. Musisz konsekwentnie kroczyć drogą, która obierzesz. Pracuj nad sobą każdego dnia. Najlepiej zacznij już dziś. Nie przejmuj się tym, że ktoś mówi, że masz nie równo pod sufitem albo, że ci się nie uda. Jeśli będziesz tego chciał naprawdę i wierzył to nic cię nie zatrzyma i osiągniesz co tylko będziesz chciał. Wszystko leży w twoich rękach. Nikt nie zrobi tego za ciebie. Ja przedstawiłem ci jedną z dróg, która możesz kroczyć ale nie musisz. Jeśli nie będziesz nad sobą pracował to po prostu będziesz miał takie życie jakie masz teraz. Jeśli zdecydujesz się ale zrobisz to na pół gwizdka to rzucisz dalsze starania po pewnym czasie i powiesz, że to wszystko lipa. Dlatego jak już się na coś decydujesz to się temu poświęć.

Jak stać się pewnym siebie?
Poniżej przedstawię kilka ćwiczeń, które mi pomagają.

1. Weź kartkę i długopis. Wypisz to czego się boisz. Może to są pająki, lęk wysokości itp. Następnie zastanów się jak możesz przezwyciężyć te lęki. Nie musisz od razu wszystkich ale kilka na pewno dasz rade. Resztę zrobisz jak będzie ku temu okazja.

Postanów sobie, że od dziś się nie cofasz przed sytuacjami, które są dla ciebie niekomfortowe. Jeśli np. nie przepadasz za sąsiadkami siedzącymi na ławce i plotkującymi i omijasz je to od teraz nie omijaj tylko przechodź obok nich z podniesioną głową. Jeśli nie lubisz jakiegoś znajomego, z którym czasem się widzisz i jak go zobaczysz to przechodzisz na drugą stronę. Od dziś go nie unikaj. Jeśli boisz się rozmawiać z kobietami to zagadaj dziś do jakiejś. Pamiętaj: Nie cofaj się przed niczym, nie uciekaj.

2.Patrz w lustro i mów: Lubię siebie. Dobrze się czuje we własnej skórze. Mogę osiągnąć co tylko chcę. Dam radę. Powtarzaj często w ciągu dnia w myślach jak bardzo siebie lubisz. Uwierz w to. Może to śmieszne ale jeśli zastąpisz strach czy złe myśli sympatią do siebie to będziesz czuł się lepiej.

3. Patrz w lustro i mówiąc coś obserwuj swoją twarz, postawę. Staraj się być wyprostowany. Trenuj przed lustrem gesty. Mów do lustra cokolwiek tak jakbyś rozmawiał z kimś. Wprowadzaj korekty.

4.Poznawaj ludzi i spędzaj z nimi czas. Jak do tej pory siedziałeś w domu to zacznij gdzieś wychodzić. Dyskutuj z ludźmi i miej własne zdanie. Broń swojego zdania ale też umiej się przyznać gdy nie miałeś racji.

5.Zacznij uprawiać jakiś sport. Poczujesz się dobrze jak się zmęczysz a poza tym może poprawi się twoja sylwetka.

6. Wyznacz sobie cele i je zdobywaj. Gdy będziesz osiągał to co chcesz twoja pewność wzrośnie. Zdobywaj te cele małymi krokami. Jak masz jakiś większy to rozłóż go na etapy. Dlaczego sportowcy, biznesmeni czy inni ludzie, którzy odnoszą sukcesy są pewni siebie? Bo stawiają sobie cele i je zdobywają bez względu na przeciwności.

7.Odganiaj od siebie negatywne myśli. Zmień je na pozytywne. Jeśli przez lata hodowałeś negatywne emocje w sobie to na początku będzie ciężko ale nie poddawaj się.

8.Pracuj nad sobą wtedy gdy nikt nie patrzy. Nawet jak siedzisz sam w pokoju to siedź tak jak człowiek pewny siebie, Jak idziesz po domu to idź tak jak człowiek pewny siebie. Jak mówisz coś to mów jak człowiek pewny siebie. Jak nauczysz się być pewny siebie gdy nikt nie patrzy to będziesz też pewny siebie gdy oczy będą zwrócone na ciebie.

9.Wcielaj się w postać kogoś pewnego siebie i patrz jego oczami. Wyobrażaj sobie, że to jesteś Ty. Przykład masz w pierwszym akapicie.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: Best SUV | Thanks to Toyota SUV, Ford SUV and Best Truck